קנאביס רפואי – מי ואיך זכאי לרישיון?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

משרד הבריאות מתיר שימוש בקנאביס רפואי למספר מחלות:

טיפול בכאב, סרטן, מחלות מערכת העצבים (פרקינסון, טרשת נפוצה, אפילפסיה), מחלות מעי דלקתיות (קרוהן, קוליטיס), מחלות פסיכיאטריות (PTSD, אוטיזם, תסמונת טורט), מחלות זיהומיות כרוניות (איידס). אם כך, בואו ונצא לדרך ונבין מהו התהליך לקבלת רישיון לקנאביס רפואי?

שלב ראשון – בדיקת זכאות – לכל אחת מן המחלות קבע היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) קריטריונים. כך למשל, במקרה של מחלות מעי, חייב המטופל להראות כי קיבל לפחות 2 סוגי תרופות שונות למחלתו וגם זה – במספר מנות; חולי פרקינסון צריכים להיות אחרי לפחות 1 שנה של טיפולים תרופתיים; הסובלים מאפילפסיה יהיו זכאים לקנאביס רפואי רק אם אובחנו לפני לפחות שנתיים, יש התקפים פעם בחודש ונכשלו על ניסיון טיפולי עם משלב תרופות; ואילו חולי סרטן זכאים לאישור לקנאביס רפואי אם הם סובלים מכאב, חוסר תיאבון או בחילות והקאות כתוצאה מהטיפול או המחלה עצמה.

שלב שני – מכתב המלצה – אם אתה עומד בדרישות של שלב בדיקת הזכות, עכשיו עליך להביא מכתב המלצה לקנאביס רפואי. מכתב זה צריך להינתן ע"י הרופא המומחה שמטפל במחלה בגינה ניתן הקנאביס. הרופא המומחה שלך אינו צריך להיות מומחה לקנאביס ואינו נדרש להמליץ על צורת הטיפול או המינון; כל שעליו לעשות, זה לתת סיכון קצר של מצב המחלה ולהוסיף המלצה לטיפול בקנאביס.

שלב שלישי – איסוף מסמכים – לפני הגשת הבקשה לרישיון, יש מספר מסמכים אותם יש לצרף לבקשה. למשל – סיכום מידע רפואי מרופא המשפחה–  פירוט תרופות מונפקות במהלך השנה האחרונה; פירוט זה ניתן להוציא בקלות בבית המרקחת של הסניף שלכם בקופה.למשל – תדפיסי מעקב ממרפאת המומחים. במקרים בהם יש אבחנה פסיכיאטרית בתיק המטופל נדרש אישור מפסיכיאטר שאין מניעה לטיפול בקנאביס.

שלב רביעי – קבלת רישיון – לאחר בדיקת המצאות כל המסמכים, ניתן להפיק את הרשיון. הרישיון הראשון יינתן ל-6 חודשים ואילו בהמשך ניתן לקבל רישיון לשנה. עם תום תוקף הרישיון יש להגיש בקשה לחידוש.

לרופא המאשר רישיון לקנאביס רפואי יש אפשרות לשיקול דעת לאשר או לדחות בקשת רישיון, בהתאם למקרים מיוחדים.

רישיון לקנאביס רפואי

הרישיון הניתן אינו עוסק כלל בזן הקנאביס, אלא בהרכב החומרים ובכמות. זן הקנאביס ייקבע בבית המרקחת. משרד הבריאות הכשיר כ-120 בתי מרקחת ברחבי הארץ המורשים להנפיק קנאביס רפואי. כ-10 מתוך בתי מרקחת אלו מציעים גם שירות אספקה עד לבית המטופל. 

ראוי לקחת בחשבון, שבהרבה מקרים אחרי מתן הרישיון הראשוני, יש צורך בביצוע שינויים והתאמות. לפעמים, הכמות אינה מספקת; לפעמים, הרכב החומרים דורש שינוי. ולכן, מומלץ מאד לפנות למרפאה שמעניקה ליווי ומענה לכל שאלה.

לפרטים נוספים כתבו לנו

דילוג לתוכן