קנאביס רפואי – מתי כדאי ולמי מותר?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

מהפכת הקנאביס הרפואי בישראל בעיצומה. הקנאביס, שפעם נחשב לסם רחוב, הולך וכובש את מקומו על מדף התרופות. בסוף 2020 היו בארץ כ-75,000 בעלי רישיון לקנאביס רפואי (עפ"י דיווח משרד הבריאות).

חיפוש במאגרי מידע רפואיים ממסדיים, מעלה כי קיימים  מעל  20,000 פרסומים בנושא, כמחציתם פורסמו ב-5 השנים האחרונות.1 מצד שני, אין כמעט מחקרים בבני אדם עם קנאביס והמידע הרב נאסף מהמטופלים עצמם מהשטח. נציין רק כי בתרופות הרגילות המוכרות לנו אין כזו כמות של פרסומים אלא בד"כ קודם מקיימים מחקר והתרופה מאושרת לשימוש אחרי  2-3 פאזות מחקר, לאחר שכמה מאות או אלפים של מטופלים השתתפו במחקר. מדינות נוספות בהן יש כיום היתר לשימוש בקנאביס לשימוש רפואי הן אוסטריה, קנדה, צ'כיה, פינלנד, גרמניה, איטליה, הולנד, פורטוגל וספרד.2 בארה"ב בכ-34 מדינות יש היתר שימוש.3

משרד הבריאות מתיר כיום את השימוש בקנאביס ל-14 התוויות:

כאב היא ללא ספק הסיבה השכיחה ביותר לשימוש בקנאביס רפואי בישראל. בסוף 2020 כ-57% מכלל הרשיונות היו בשל התוויה זו. זה לא שהישראלים מתלוננים במיוחד על כאב, כי הרי זו הסיבה המובילה במרבית המדינות. הקנאביס יעיל במיוחד לכאב שנגרם מגירוי עיצבי (כאב נוירופטי), תלונה שלרוב למשככי הכאב אין מענה והחולים מקבלים תרופות פסיכיאטריות נגד הכאב העצבי. השימוש בקנאביס אינו רק מוריד את עוצמת הכאב אך גם הוכח כי הוא מוריד באופן משמעותי את השימוש בתרופות נגד כאב ובכך מוריד את סכנת ההתמכרות4.

סרטן מהווה כסיבה לכ-11% מכלל הרשיונות. קיימים מעל 1,100 מחקרים בנושא סרטן וקנאביס רפואי והוא יעיל במיוחד כנגד תופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי, במיוחד בחילה וחוסר תיאבון. 6,7 נמצאה גם יעילות כנגד המחלה עצמה וקיימות הרבה הוכחות ליעילותו בתחושות החרדה, מתח, דיכאון וקשיי השינה המתלווים לא פעם למחלה.

הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) היא כיום ההתוויה היחידה בתחום הפסיכיאטריה. יש מעל 120 מחקרים שפורסמו בנושא זה ואין הוכחה שהקנאביס מטפל בבעיה עצמה. יחד עם זאת, אין חולק כי הקנאביס עוזר בסימפטומים – חרדה, קשיי שינה, סיוטים, חוסר תיאבון.

מחלות מעי דלקתיות בעיקר מחלת קרוהן וקוליטיס. מחקרים שפורסמו עד היום הראו כי יש הטבה משמעותית בתלונות, כגון ירידה ביציאות דמיות, הטבה בשלשול ושיפור בתיאבון. אחד המחקרים מלפני שנים ספורות 10 הראה שיפור משמעותי במחלה עצמה אצל כ-50% מחולי הקרוהן ומעל 80% מהחולים דיווחו על ירידה רבה בתלונות. בארץ, השימוש הנפוץ יותר הוא במחלת קרוהן והוא מגיע לעד פי ארבעה מאשר בחולי קוליטיס.

פרקינסון היא מחלה שפוגעת באיכות החיים של הלוקים בה. סימנים אופייניים תלונות כמו רעד, עייפות, איטיות בהליכה, חוסר שיווי משקל, נטייה לנפילות ומגוון תופעות לוואי מהטיפולים בה. כ-22 מחקרים בוצעו עד היום בנושא של הפרעות תנועה והללו כללו מעל 1,300 מטופלים. סקר שנערך לאחרונה בארה"ב מצא כי 1 מכל 4 חולי פרקינסון דיווח על שימוש בקנאביס, כאשר עיקר השימוש הוא להרפיית שרירים נוקשים, קשיי שינה, כאב וחרדה.

אפילפסיה יכולה להופיע בגיל הילדות אך גם בגיל מבוגר. באשר למבוגרים, ניתן למצוא כ-11 מחקרים שפורסמו והללו כללו כ-600 חולים. נמצא כי הטיפול בקנאביס הוריד את תדירות ההתקפים בכ-30%-40%. ואילו בילדים, מחקר שפורסם ב-2020 מצא ירידה של כ-90% בתדירות ההתקפים.

ישנן עוד כמה התוויות שמוכרות כיון ע"י משרד הבריאות, כגון תסמונת טורט, גלאוקומה, חולי איידס וחולים סופניים.

רישיון לקנאביס רפואי

ומה באשר למחירי הקנאביס? מתברר כי מרבית מטפלי הקנאביס משתמשים במאייד, שזהו מכשיר הדומה לסיגריה אלקטרונית. בנוסף, קיימות כמובן טיפות אותן ניתן אפילו לטפטף על אוכל. מכשיר האיוד יכולה לעלות בין 500-2500 ש"ח. המחירים המוצגים מטה הם מחירים ממוצעים לכמות של 10 גר' קנאביס וסקירתם נעשתה ע"י מגזין "קנאביס". אמנם ניתן לראות כי מחירי השקיות הרפואיות המגיעות סגורות הם היקרים ביותר אך ראוי גם לציין כי לאחרונה חלה ירידה בדרישת מוצר זה עקב הופעה של זיופים בשוק. 

רישיון לקנאביס רפואי

 

ומה קורה אם אינני יודע לעשן? כפי שכבר צויין, יש אפשרות להשתמש במכשיר אידוי וקיימות טיפות אותן ניתן לשים מתחת ללשון.

ואיפה עומד כל נושא הלגליזציה ומה זה אומר בעצם? נכון לעתה, עקב פיזור הכנסת הרי שכל התהליך תקוע. לפני שהכנסת התפזרה, עמדו על הפרק 3 הצעות:

אי הפללה – נכון להיום, מי שנתפס עם קנאביס צפוי לפתיחת תיק פלילי, גם אם הצריכה היא עצמית בלבד ואיננו עוסק בסחר. לפי הנוסח המוצע – יינתן רק קנס כספי. למי שיש רישיון לקנאביס רפואי – לא צפוי קנס. באשר להצעה זו, הייתה הסכמה רחבה בכנסת והתקווה שלאחר הבחירות היא תעבור.

מוצרים עם CBD – משרד הבריאות אמור היה להתיר שימוש במוצרים (בעיקר קוסמטיים) המכילים CBD, שהוא אחד ממרכיבי הקנאביס, מרכיב שאינו ממסטל. גם הצעה זו תקועה כעת. גם כאן יש הסכמה רחבה ויתכן כי ממשלה חדשה תעביר גם הצעה זו.

לגליזציה – הכוונה הייתה לאפשר פתיחת חנויות מיוחדות לממכר קנאביס. נראה כי לצעד זה יש הכי מעט תומכים והוא רחוק מאוד להתגשם.

מי שאמון על הטיפול בקנאביס רפואי זו היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) במשרד הבריאות. היחידה עשתה לאורך השנים עבודה מופלאה בהסדרת נושא גידול הקנאביס ושימושו למטרות רפואיות.

בכתבה הבאה" איך מקבלים רשיון לקנאביס?  1. PubMed Central http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/
  2. Medical Cannabis, Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Medical_cannabis 
  3. Medical Marijuana Access In The US, Americans for Safe Access, 2014 https://d3n8a8pro7vhmx.cloudfront.net/americansforsafeaccess/pages/121/attachments/original/142 1349447/state_report_web_wAHPA.pdf
  4. Cannabis in painful HIV-associated sensory neuropathy: A randomized placebo-controlled trial. Neurology, 2007. http://www.cmcr.ucsd.edu/images/pdfs/Abrams_2007.pdf 
  5. PubMed search term 'cannabinoid cancer' http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=cannabinoid%20cancer 
  6. Cannabis and Cannabinoids. National Cancer Institute, 2014 http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/cam/cannabis/healthprofessional/page5 44. Cannabinoids in medicine: A review of their therapeutic potential. JEthPharm, 2006. http://www.ww.ufcw770.org/sites/all/themes/danland/files/CannabinoidsMedMetaAnalysis06.pdf
  7. Cannabinoids in medicine: A review of their therapeutic potential. JEthPharm, 2006. http://www.ww.ufcw770.org/sites/all/themes/danland/files/CannabinoidsMedMetaAnalysis06.pdf 
  8. Cannabis Oil Testimonials. Cure Your Own Cancer, 2014. http://www.cureyourowncancer.org/testimonials.html
  9. Cannabis use amongst patients with inflammatory bowel disease. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2011. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21795981
  10. Cannabis Induces a Clinical Response in Patients With Crohn’s Disease: A Prospective PlaceboControlled Study. Clin Gastroenterol Hepatol. 2013. http://www.cghjournal.org/article/S1542- 3565(13)00604-6/pdf 

לפרטים נוספים כתבו לנו

דילוג לתוכן