קנאביס – שאלות נפוצות

answer-career-close-up-221164

תשובה: דרכי הצריכה לקנאביס מגוונות. ניתן לצרוך בשאיפה כמו עישון או אידוי. ניתן לצרוך בבליעה, כמו בליעת השמן או אכילת מאכלים המכילים מיצוי של קנאביס, יש מי ששותה תה העשוי מעלים או תפרחת של קנאביס. יש אפשרות גם לשתות מיץ עשוי מהעלים של הצמח. ניתן גם למרוח קנאביס על העור. קיימים בשוק נרות וגינליים ונרות רקטליים לספיגה פנימית של קנאביס ולטיפול מקומי בבעיות השונות.

אכילת קנאביס היא דרך שרבים בוחרים בה מסיבות שונות. ניתן להכין שמן קנאביס בתוך שמן קוקוס, שמן זית , חמאה ועוד…. וממנו להכין מאכלים שונים. חשוב להכיר את היתרונות והחסרונות של אכילת מוצרי קנאביס:  יתרונות: קנאביס ניתן להוסיף כמעט לכל דבר, במיוחד אם הוא הומס קודם בגליצרין, שמן, או חמאה. כמעט כל מתכון אפשרי וזה מתאים גם לטבעונים או צמחונים ולכל הגילאים. הסבילות משתנה בין אדם לאדם. אצל רוב המשתמשים מתחילה השפעה לאחר כשעתיים מהצריכה ועם גל השפעה נוסף לאחר כ 4 שעות מהצריכה, בשל התפרקות המטבוליט של THC (11-oh-THC ) וגם לו יש השפעה פסיכואקטיבית. חסרונות: תחושת היי עשויה להיות פחות צפויה בעקר כאשר אין ניסיון קודם עם אכילה. התחושה נמשכת הרבה יותר זמן מכל שיטת צריכת אחרת של קנאביס. קיימים משתנים  כמו גובה, משקל, חילוף החומרים ותכולת הקיבה אשר משפיעים אחרת אצל כל אחד. תחילת הפעולה לאחר כ 60 עד 120 דקות דבר שלעתים גורם למשתמש לקחת מנה נוספת,  במידה וחושב כי לא השפיע עליו….דבר לא מומלץ מחשש לנטילת מנה גדולה מדי. משך ההשפעה  נע בין 4 ל -10 שעות, אשר יכול לשינה ארוכה מאד לעתים מונע מהמשתמש להתעורר בזמן לעבודה…. אז עצה שלנו, לא לקחת מנה נוספת בטרם מגיעה ההשפעה המלאה. קיימת אפשרות לצרוך קנאביס בקפסולות מוכנות. מדובר בקנאביס שעבר תהליך חימום (דה קרבוקסילציה) והיתרון שידועה הכמות המדויקת בכל קפסולה. מתאים לאנשים שרוצים לצרוך קנאביס בצורה הדומה לצריכה של תרופות בכדורים.

דרכי הצריכה לקנאביס מגוונות. ניתן לצרוך בשאיפה כמו עישון או אידוי. ניתן לצרוך בבליעה, כמו בליעת השמן או אכילת מאכלים המכילים מיצוי של קנאביס, יש מי ששותה תה העשוי מעלים או תפרחת של קנאביס. יש אפשרות גם לשתות מיץ עשוי מהעלים של הצמח. ניתן גם למרוח קנאביס על העור. קיימים בשוק נרות וגינליים ונרות רקטליים לספיגה פנימית של קנאביס ולטיפול מקומי בבעיות השונות.

בנטילת שמן קנאביס מתחת ללשון, לאחר ייבוש הרוק, קיימת ספיגה מהירה יחסית ישירות למחזור הדם דרך ריריות הפה. זמן תחילת ההשפעה כחצי שעה עד שעה ונמשך כשעתיים עד ארבע שעות. השפעה מהירה יותר מאכילת קנאביס ופחות ממושכת גם. נוחה לאנשים מבוגרים ולילדים אשר אינם מעוניינים או אינם מסוגלים לשאוף  קנאביס בעישון או אידוי.

בשאיפה קיימת השפעה מהירה תוך דקות בודדות כיון שהחומרים הפעילים שבצמח מגיעים ישירות למחזור הדם ולמוח. אידוי תפרחת גרוסה או אידוי שמן קנאביס במכשיר המיועד לכך, הנקרא ופורייזר מאפשר למשתמש ליהנות גם מיתרונות בריאותיים של הטרפנים שבצמח, שבדרך כלל נהרסים בעישון סיגריה המכילה קנאביס. באידוי יש פחות נזק לריאות, כיון שאין עשן אלא שאיפה של אדים של חומרים פעילים שבצמח. אידוי תפרחת לעומת עישון תפרחת פחות מסוכן לבריאות כיון שאין תוצרי בערה ולכן אין חומרים רעילים הנשאפים למחזור הדם. מכשירי ופורייזר רבים קיימים במחירים שונים ובגרסאות שונות, חלקם ניתנים לכיול טמפרטורה, יתרון בהקשר של טרפנים וקנבינואידים מסויימים בצמח. בהתאם גם טווח המחירים.

עישון סיגריות מזיק לבריאות. העשן מכיל אלפי כימיקלים רעילים וחלקם הגדול אף מסרטנים. שלושת החומרים המסוכנים העיקריים בעשן הסיגריות הם ניקוטין, פחמן חד-חמצני ועטרן. פחמן חד חמצני נקשר להמוגלובין בדם ובכך מפחית את כמות החמצן שמגיעה לרקמות בגוף. טרשת עורקים מואצת בנוכחות חמצן חד פחמני. ניקוטין מגיע תוך שניות למוח ומשחרר קטכולאמינים המעלים את לחץ הדם, קצב הלב וצריכת החמצן בשריר הלב. עטרן, החומר העיקרי המסרטן בסיגריות. גם כאשר אדם מגלגל את הקנאביס הגרוס ומעשן אותו ללא טבק המכיל ניקוטין, עדיין הוא שואף תוצרי שריפה, לא בריאים. עישון גם פוגע בעור הפנים.

לא מומלץ לערבב טבק עם הקנאביס הגרוס כיון שיש נזק בעישון טבק, החומרים הנשרפים רעילים ומסרטנים. נקודת הבערה של טבק שונה מנקודת השריפה של הקנאביס. ההשפעה פחות טובה.

ריק סימפסון, אזרח קנדי, שריפא את עצמו מסרטן העור באמצעות שמן מרוכז מצמח הקנאביס. הכנה של שמן קנאביס מרוכז נקראת על שמו. ההכנה מתחילה בהשריה של תפרחת קנאביס גרוסה באלכוהול 97%. בצורה זו יוצא השרף שבצמח, שהינו חומר שומני, לאלכוהול ולאחר מכן מאדים את האלכוהול ונותר השרף הטהור. במטרה להפוך את השמן לפעיל, המכיל THC ולא THCA יש צורך בחימום, פעולה הנקראת דהקרבוקסילציה.

מריחת שמן המכיל את מרכיבי צמח הקנאביס על העור עשויה לשפר את מראה העור, בעקר כאשר יש מחלות עור כמו סבוריאה ופסוריאזיס. אין השפעה פסיכואקטיבית בדרך כלל ממריחת שמן קנאביס על העור.

עישון קנאביס בבאנג מלא מים מצנן את העשן ולכן לא שורף בעת העישון. יתכן והוא מסנן חלק מהחומרים המסרטנים. באנגים רבים ניתנים לרכישה, בדרך כלל עשויים זכוכית אך ניתן גם להכין גרסה ביתית בקלות ע”י שימוש בבקבוק פלסטיק חזק ומבחנה.

קיימת ספיגה טובה של החומר דרך כלי הדם הקטנים בריריות הנרתיק או הרקטום. לנשים עם כאבים באזור האגן יש יתרון בשימוש בנרות וגינליים. כמו כן לשיפור תפקוד בעת קיום יחסי מין.

קיימים שמנים המופקים מזני קנאביס שונים, למשל זן מסוין בתפרחת ובמקביל שמן עם שם זהה, המופק מתפרחת זו. יחד עם זאת רבות מהחברות מכינות שמן שהינו ערבוב של מספר זנים, למשל “שמן יום” בדרך כלל יכיל כמה זני סאטיבה ו”שמן לילה” יכיל בדרך כלל כמה זני אינדיקה. שמן לכאבים חזקים יכיל בדרך כלל אחוז גבוה יותר של THC.

בצמח הקנאביס מאות חומרים פעילים. כאשר בודדו חומרים מתוך הקנאביס ובדקו את השפעתם, הם לא נתנו את האפקט הזהה לזה שנותן צמח הקנאביס או מיצוי מהצמח השלם, מה שנקרא: מיצוי מצמח מלא. משמע, קיימת חשיבות לפמלייה כולה להשפעה מיטבית.

טינקטורה היא תמיסה המתקבלת מהשרייה של צמח באלכוהול . מיצוי של צמח הקנאביס מתקבל מהשריה של הצמח בממס אחר שאינו אלכוהול כמו שמן זית או שמן קוקוס.

אדמומיות בעיניים, יובש בגרון, תחושת רעב, ריחוף קל, ירידה בלחץ דם, סחרחורת עקב ירידה של רמת הסוכר בדם. תופעות נוספות אפשריות (באחוזים גבוהים של THC בעקר): באנשים עם רקע למחלת נפש או סיפור משפחתי של פסיכוזה, עלול להופיע התקף פסיכוטי. יש אנשים שמופיע התקף חרדה בעקבות שימוש בקנאביס באחוז גבוה של THC. עדיין יש צורך במחקרים להוכחת קשר בין קנאביס והתקף פסיכוטי.

כאשר לוקחים שאיפה מג’וינט או סיגריה מגולגלת עם קנאביס חשים תוך דקות ספורות, בדרך כלל עד 10 דקות בתחושת היי אופיינית, לעתים מלווה בסחרור, כמובן תלוי בסוג התפרחת אותה שואפים. כאשר נוטלים טיפת שמן מתחת ללשון, התחושה מגיעה מעט מאוחר יותר מאשר בשאיפה, בדרך כלל עד 40 דקות ואף נמשכת מעט יותר זמן כשעתיים- שלוש, בהתחשב בסוג השמן ואם מכיל או לא מכיל THC.

ריק סימפסון, אזרח קנדי, שריפא את עצמו מסרטן העור באמצעות שמן מרוכז מצמח הקנאביס. הכנה של שמן קנאביס מרוכז נקראת על שמו. ההכנה מתחילה בהשרייה של תפרחת קנאביס גרוסה באלכוהול 97%. בצורה זו יוצא השרף שבצמח, שהינו חומר שומני, לאלכוהול ולאחר מכן מאדים את האלכוהול ונותר השרף הטהור. במטרה להפוך את השמן לפעיל, המכיל THC ולא THCA יש צורך בחימום, פעולה הנקראת דהקרבוקסילציה.

שמן ריק סימפסון ניתן בדרך כלל לחולי סרטן במטרה להקטין או לרפא גידול.

הכנת השמן מתחילה בגריסה של תפרחת הקנאביס ולאחר מכן השרייה של באלכוהול 97% ומעלה. החומרים הפעילים שהם חומרים שומניים, מסיסים באלכוהול ולאחר שמאדים את האלכוהול נותר השרף הטהור. במטרה להפוך את השמן לפעיל, המכיל THC ולא THCA יש צורך בחימום, פעולה הנקראת דהקרבוקסילציה.

הזנים מגוונים בהתאם לנמצא אצל הספקים. יש הסוברים כי חשוב שאחוז גבוה מהשמן יכיל THC קרוב ל 80-90% יחד עם זאת בגידולים מסוימים ובעקר אצל נשים קיימת חשיבות לאחוז גבוה של CBD ואפילו 50%:50% או 70%:30%.

רצוי לדלל את השמן בתחילת הטיפול ביחס 1:1 עם שמן קוקוס למשל כדי לשלוט ביתר קלות בכמות הניתנת למטופל, במטרה לדייק, כיון שיש לעלות מאד בהדרגה במינון.

כל רופא מומחה רשאי להמליץ על טיפול בקנאביס רפואי בהתאם להנחיות משרד הבריאות. הנחיות משרד הבריאות נקראות נוהל 106.

בשנת 2013 קבע משרד הבריאות את נוהל 106 שמטרתו קביעת נהלים לעניין רישיונות לשימוש בקנאביס למטרות רפואיות. בנוהל רשומים התנאים הנדרשים לקבלת רישיון לשימוש בקנאביס.

הכוונה שמטופל קיבל תרופות מרשם המקובלות לטיפול במחלה ממנה סובל ואין הטבה או שאינו מגיב להן. תחת “מיצוי טיפול תרופתי” נכללים גם טיפולים שונים כגון: במקרים של כאב בעמוד שדרה: זריקות תחת שיקוף, גלי רדיו, או למשל באפילפסיה דיאטה קטוגנית וניתוח קוצב וגאלי.

קנאביס שימש במשך אלפי שנים ברפואה ובטכסים דתיים. מבחינה היסטורית פוליטית וכלכלית קנאביס עדיין נחשב לסם מסוכן. ב 1937 הוצא מחוץ לחוק האמריקאי וגם היום עדיין נחשב לפי החוק הפדרלי בארה”ב כסם מסוכן וממכר תחת קטגוריה I ללא תועלת רפואית. בישראל פקודת הסמים המסוכנים תשל”ג- 1973 כפופה לאמנה היחידה לסמים נרקוטיים מ 1961. כלומר, קנאביס אינו סם מסוכן, אלא מבחינה חוקית.

לא מתועדת בספרות מנת יתר של קנאביס ובטח לא של הרכיב העיקרי הלא פסיכואקטיבי- CBD. כאשר נוטלים מינון מאד גבוה של THC הרכיב הפסיכואקטיבי שבצמח, יש לעתים בחילות והקאות, התקף חרדה, סחרחורת, החושים ערים יותר, הפרעה בזיכרון לטווח קצר  ותחושה של איבוד זמן.  אין סכנת חיים אולם התחושה הלא טובה של “סטלה רעה” מאד לא נעימה. ניתן להתגבר עליה עם מקלחת, שתיית מיץ פרי הדר טבעי, בליעת כדורי ויטמין סי, או פשוט לשכב לנוח ולתת לתחושה לעבור.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
סגירת תפריט
דילוג לתוכן