הידרדניטיס סופורטיבה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

הידרדניטיס סופורטיבה HS    Hidradenitis Suppurativa
מדובר במחלת עור דלקתית כרונית שמתבטאת בנגעים דלקתיים וכואבים מתחת לעור. המחלה בעלת אופי גלי עם הטבות והחמרות. המחלה מופיעה באופן קל בקרב כשבעים אחוזים מהחולים, אך במקרים מסוימים היא יכולה להחמיר עם השנים ואף עלולה לגרום למוגבלות פיזית ופגיעה חמורה באיכות החיים. נגעים דלקתיים, עמוקים וכואבים באזורי העור המכילים בלוטות זיעה אפוקריניות בבתי השחי, מפשעות ואיברי המין. המהלך הכרוני של המחלה, הכאבים, ההפרשה מהנגעים והצלקות הנוצרות במקרים מתקדמים של HS פוגעים באופן ניכר באיכות החיים של החולים, בתפקודם היום יומי, בחייהם החברתיים ובעבודתם של הלוקים בה.

האבחון של HS מבוסס בעיקר על תסמינים, אופי הנגעים ומיקומם. יש תורשתיות מסויימת ובחלק מהמשפחות המחלה עוברת בין הדורות.

שכיחות בין 1-2%

המחלה מופיעה לרוב לאחר גיל הבגרות, בדרך כלל בין העשור השני לשלישי לחיים. הופעת המחלה נדירה יחסית בילדים ובגילאי 50 ומעלה. נשים סובלות יותר מהופעת הנגעים האופייניים של HS במפשעות, באיברי המין ומתחת לשדיים, גברים סובלים יותר מ-HS באזור הפרי-אנאלי ובישבנים.

בדומה למחלות אחרות שהן ככל הנראה על רקע חסר אנדוקנבינואידי או חוסר איזון של המערכת האנדוקנבינואידית, כמו פיברומיאלגיה, אנדומטריוזיס, קיים עיכוב משמעותי של כ-10 שנים בין הופעת התסמינים ועד האבחון, שכן החולים נודדים בין רופאי משפחה, פלסטיקאים, כירורגים, רופאי עור ואף גינקולוגים.

בספרות מתואר כי עד 42 אחוזים מחולי HS סובלים מדיכאון. חומרת הדיכאון נמצאת במתאם לחומרה המחלה, למיקום המחלה ולגיל התפרצות המחלה.

חולי HS סובלים מכאבים עזים, הפרשות מוגלתיות בעלות ריח רע באזורים הנגועים, קשיים במערכות יחסים, דיכאון ופגיעה בתפקוד בעבודה. לעיתים קרובות הלוקה במחלה נמצא בבידוד חברתי בשל מצבו.

ההשפעה של HS על איכות חיי החולים היא גבוהה ביותר. אף יותר מפסוריאזיס!!!

הטיפול בחולי HS הוא מורכב וצריך להיות מותאם לדרגת החומרה של המחלה.

הכי חשוב תזונה נכונה ואיזון נפשי. לגבי תרופות, הטיפול מבוסס על שילוב של מספר תרופות ביולוגיות ואנטיביוטיות. התערבות ניתוחית לצורך ניקוז אבצסים כואבים וניתוחים נרחבים לכריתת האזורים נושאי הבלוטות האפוקריניות במקרים חמורים במיוחד.

קנאביס- אין הרבה מידע על טיפול בקנאביס ב HS אך ללא ספק יש מקום לנסות בעקר נגד הכאבים, הדיכאון וכמובן בהקשר האנטי דלקתי כיון שקנאביס ובעקר קנבידיול CBD הינו אנטי דלקתי.

לפרטים נוספים כתבו לנו

דילוג לתוכן