הנחיות למטופל בקנאביס רפואי ולבני משפחתו

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

צמח הקנאביס   Cannabis sativa אינו תרופה, אינו רשום כתרופה, ויעילותו ובטיחותו בשימוש למטרות רפואיות מוכחות בימים אלו במחקרים מעבדתיים ובמחקרים קליניים.  יחד עם זאת קיימות עדויות, במשך אלפי שנים לכך שקנאביס עשוי לסייע לחולים הסובלים ממצבים רפואיים מסוימים ולהקל על סבלם.  הקאנביס שימש בתרבויות קדומות לטיפול בבעיות רפואיות רבות, ולמעשה עד שהוצא מחוץ לחוק בשנות ה 30 של המאה ה 20 היה מרכיב מרכזי בתרופות רבות.

על פי הוראות פקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) התשל"ג 1973,  קנאביס – הוא חומר המוגדר כ"סם מסוכן" שחל לגביו איסור שימושי אלא אם ניתן לדבר רישיון כדין.  הסמכות על פי הפקודה לתת רישיון לשימוש בקנאביס היא של מנכ"ל משרד הבריאות או מי שהוסמך על ידו (רופאים מומחים).

ההתויות למתן טיפול בהתאם לנוהל 106 של משרד הבריאות. בקשה לקבלת היתר לשימוש בקנאביס למטופלים שמצבם או מחלתם אינה בין ההתוויות שבנוהל 106, ידונו לאחר שהרופא הממליץ ינמק בצורה מפורטת ובצירוף אסמכתאות רפואיות מקובלות, את הבסיס לסברה כי השימוש בקנאביס עשוי לסייע למטופל.

רישיון:

ברישיון רשומים כמות בגרם וצורת המתן- תפרחת, שמן או שניהם יחד.

הרישיון תקף לשימוש במדינת ישראל.

צמח הקנאביס הוא משפחה גדולה של צמחים ובהם תת זנים. בחלוקה בגדול ניתן לחלק לקנאביס תעשייתי הנקרא גם המפ HEMP ובו תכולה הנמוכה מ 0.3% THC.

קנאביס לשימוש רפואי נחלק לזנים מסוג סאטיבה ואינדיקה וזנים היברידים המשלבים סאטיבה +אינדיקה באחוזים משתנים.

קיימים זנים המכילים אחוזים גבוהים של  THC או CBD  וכן זנים עשירים מאד ב CBD, עם כמות מזערית ביותר של THC ולכן אין לצריכתם כל אפקט פסיכואקטיבי. (מכילים כמות זניחה של THC פחות מ 0.3%).

בצמח הקנביס כ 500 חומרים פעילים הנחלקים לשלוש קבוצות. קנבינואידים, טרפנים ופבנואידים.

הקנבינואידים העיקריים הידועים בסגולות הרפואיות שלהם:

THC  Δ9-tetrahydrocannabinol – טטרה הידרוקנבינול   ו- CBD  Cannabidiol  קנבידיול  ועל כן עיקר המידע הנגיש למטופלים הוא אודות אחוזים של חומרים אלו.

CBN Cannabinol קנבינול  נוצר בין השאר כתוצר פירוק של הקנבינואיד THC  והוא בעל סגולות רפואיות בפני עצמו.  סימונו על האריזות של הקנאביס הרפואי משמש כמדד להתיישנות המוצר.

גם לטרפנים ולפלבנואידים סגולות רפואיות ידועות מזה שנים רבות והם נמצאים בצמחים רבים, ירקות ופירות.

לשאלות נוספות ולייעוץ מקצועי אנא השאירו פרטיכם:

או צרו קשר באחת מן הדרכים הבאות:

טלפון : 054-4222786

מייל: iritavisar@gmail.com

לפרטים נוספים כתבו לנו

דילוג לתוכן