טרשת נפוצה MS וטיפול בקנאביס/ סיכמה ותרגמה אירית אבישר

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

מעל 80% מהאנשים הלוקים בטרשת נפוצה לוקים בספסטיות, נוקשות, הגורמת לכאבים, קושי בהליכה ומוגבלות. רבים מהמטופלים צורכים תרופות ולעתים קרובות סובלים מתופעות לוואי של התרופות. סקר שנערך בין אנשים עם ספסטיות הקשורה לטרשת נפוצה מצא כי פחות מ 50% היו מרוצים מהטיפול.נתון זה תומך בצורך לטיפולים טובים יותר לספסטיות הקשורה לטרשת נפוצה.

אף על פי שלא קיימת בארצות הברית מדיקליזציה של קנאביס והוא עדיין לא חוקי לפי החוק הפדרלי, השימוש ב 30 מדינות חוקי (לגליזציה), דבר שמסייע לחולי MS לצרוך קנאביס.

במחקר חתך cross-sectional analysis של דפוסי הדיווח העצמי של שימוש בקנאביס ויתרונות הנתפסים כתוצאה מהשפעתו על תסמיני טרשת נפוצה בחולי MS שנרשמו לניסוי מבוקר אקראי לחולי טרשת נפוצה עם ספסטיות בפורטלנד, שבאורגון.

שיטת המחקר: במחקר השתתפו 91 חולי MS , 90% מהם היו נשים, לבנות , רובן בין הגילאים 40-70. הנבדקים השלימו שאלון לגבי השימוש קנאביס בעבר ועכשו. דיווחו על דרכי הצריכה, תדירות השימוש והתועלת הנתפסת כתוצאה מתסמינים של טרשת נפוצה, כולל כאב, ספסטיות, שינה, דיכאון, חרדה, לחץ, מדורגים על קנה מידה בין 1–5 (לא עוזר כלל ועד מועיל מאד). המשתתפים נשאלו אם צרכו תרופות דרך הפה נגד ספסטיות. הנתונים של הנבדקים נרשמו במהלך 10 החודשים הראשונים של המחקר, סוכמו עם סטטיסטיקה תיאורית ורגרסיה לוגיסטית, מודלים העריכו קשרים בין שימוש בקנאביס לדמוגרפיה.

43% מהמשתתפים במחקר השתמשו בתרופות מרשם כדי לטפל בספסטיות שלהם מחציתן קיבלו בקלופן כתרופת מרשם והשאר קיבלו תרופות אחרות.

מתוך אלו שקיבלו תרופות מרשם נגד ספסטיות,  26% השתמשו בקנאביס ו  10% נוספים לא צרכו כלל תרופות מרשם והשתמשו רק בקנאביס.

המטופלים דיווחו על דרכי צריכה שונות כולל מריחת שמן קנאביס, שימוש בטיפות שמן מתחת ללשון, עישון ואידוי. מרבית משתמשי הקנאביס (58%) השתמשו בקנאביס לפחות ביום. נתון זה גבוה יותר ממה שהוצג במחקר שנערך לאחרונה בקולורדו, שם הקנאביס חוקי ושם הציגו כי  35% השתמשו מדי יום.  כל הנבדקים דיווחו כי הקנאביס סייע להם לפחות לאחד מהסימפטומים מהם סבלו וזה תואם למחקרים אחרים.

נתונים אלה תומכים בממצאים קודמים כי תרופות מרשם שניתנות לחולי טרשת נפוצה אינן מקלות לחלוטין על הספסטיות הקשורה לטרשת נפוצה. למחקר זה היו כמה מגבלות כמו מדגם קטן, המטופלים לא נשאלו על תופעות לוואי, על כמויות וריכוזים של מוצרי הקנאביס. יש מקום בהחלט למחקרים נוספים אך ללא ספק תוצאות מחקר זה מעודדים לרשום יותר קנאביס לחולי טרשת נפוצה.

דפוסי השימוש בקנאביס בקרב 91 חולי MS

A הסטוריה של שימוש בקנאביס B דרכי הצריכה השונות C תדירות השימוש D תרופות מרשם לספסטיות.

לקריאה במקור: https://doi.org/10.1016/j.msard.2020.102009

 

 

 

 

אירית אבישר, אחות אקדמאית ועו"ד

ייעוץ לטיפול בקנאביס רפואי, סיוע בקבלת רישיון, העלאת מינון, הדרכהוליווי מטופלים

www.iritavisar.co.il

לפרטים נוספים כתבו לנו

דילוג לתוכן