למה בעצם קנאביס לא חוקי – היסטוריה

אבישר מרכז לבריאות ורפואה
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

באזורנו היה נפוץ בסוריה  בשנות ה־40 של המאה ה־20  ואף נערך ניסוי בן שנה אחת לגידול מסחרי-תעשייתי של קנאביס בקיבוץ דפנה בשנת 1942. למרות הצלחת הניסוי והתוכניות להרחבתו, גידול הקנאביס לא חודש כעבור עונה אחת, כנראה על רקע התנגדות השלטונות הבריטיים עקב חשש לשימוש בקנאביס כמקור ליצור חשיש. בטיוואן נמצאו שרידים של זרעים בהערכה מ 8000 לפנה"ס.

2500 לפנה"ס בסין- ארץ ההמפ ותותי העץ.

העשירים לבשו בגדי משי ושאר העם לבש ונעל המפ.

השימוש בצמח למרפא היה נפוץ אף הוא בסין במגוון מחלות ובעיות בריאותיות.

מא Ma השם הסיני לקנאביס

1500 לפנה"ס הסקיתים  (קבוצת עמים שחיו באזור אוקראינה הדרומית בין המאה השמינית למאה הראשונה לפנה"ס) החלו לגדל קנאביס עבור אריגת בגדים. עד לשנים 700-300 לפנה"ס כבר הפך הקנאביס עם חילופי הדורות לצמח מקודש אשר היה מוקרב גם כקורבן עבור האלים.

214  לספירה לראשונה הוכרז קנאביס כבלתי חוקי כאשר מושל רומא במצרים ראה את הסופים מעשנים קנאביס והיה מודאג. 

לאחר שהסקיתים הביאו את הקנאביס לאירופה, התפשט השימוש בו בכל היבשת.

ב- 1492 קולומבוס מגלה את אמריקה ומביא אתו את הקנאביס. השימוש בצמח מתפשט יותר ויותר.  1500   לספירה מלך אנגליה הנרי ה-8 מחייב לגדל קנאביס.  

1600  לספירה שייקספיר מתועד עם מקטרת של אופיום וקנאביס. בתמונה אוסף המקטרות שלו.

ב-1619 עבר חוק חדש בוירג'יניה שחייב את החקלאים לגדל המפ.

במקביל במרכז ודרום אסיה התרחב השימוש בקנאביס כמטבע בדומה לכסף של ימינו.

האבות המייסדים של ארה"ב ידעו כי קנאביס הוא גידול חקלאי טוב.

1745-1775 ג'ורג' ושינגטון גידל המפ בכמויות גדולות. מתועד כי הורה להפריד בין הזכרים והנקבות וניתן להסיק מזה כי ידע על תועלת הפרחים הנקביים.

1798 הקנאביס מוצא מחוץ לחוק בפעם השניה. נפוליאון פלש למצרים ומכריז על החשיש כבלתי חוקי מתוך פחד שהחיילים שלו יעשנו חשיש.

1808 תומאס ג'פרסון מהאבות המייסדים של ארה"ב, מי שחיבר את מגילת העצמאות:

"אם הממשלה תחליט אילו תרופות ומזון יקח העם הגוף שלהם יסבול מאד בדומה למה שקורה לנשמה של מי שחי תחת שלטון עריץ"

1815תומאס ג'פרסון "להמפ יש שפע שימושים ויצמח תמיד באותו מקום"

1812 נפוליאון פולש לרוסיה כדי לעצור את אספקת ההמפ לבריטים.

ב-1842 שב הקנאביס לשמש כתרופה זמינה ומקובלת בבריטניה.

עדויות לטיפול בסרטן השד בקנאביס בשילוב זרעי כוסברה לפני כ 2500 שנים.

שלד של אישה נמצא בהרי אלטאי בסיביר

 

1863 עם המצאת המזרק המורפין הופך לתרופה מספר 1 וקנאביס יורד למקום שני.

1901 נכנס האספירין והקנאביס יורד למקום שלישי.

1906 מוקם ה FDA מתוקף חוק שחייב ציון מרכיבים פסיכו אקטיביים בתרופות ובמוצרי מזון.

בשנות ה 20- המקסיקנים מהגרים לארה"ב.

1913 תקרית באל פאסו בין אמריקאים ומקסיקנים. האמריקאים טענו שהמקסיקנים תקפו תחת השפעת מריחואנה.

 

מצמח מרפא לסם מסוכן- דמוניזציה של קנאביס

חברת דופונט ושאר החברות המייצרות נייר ופלסטיק חששו להפסיד מיליונים ובמסע הכפשות והשמצות הפכו את המריחואנה לאויב הציבור. המלחמה בסמים בעצם מעולם לא היתה מלחמה בסמים. יצרני הניילון, הטבק והאלכוהול ניצחו את הקנאביס. המטרה היתה למנוע את גידול הצמח בארצות הברית, כיוון שהיה מקור מעולה לסיבים מן הטבע, והיווה תחרות לסיבים שייצרה חברת דופונט באותה עת. אנדרו מלון, בעל אחוזים בחברת דופונט ניצל את קשריו כמזכיר משרד האוצר על מנת למנות את גיסו, הארי אנסלינגר לראש המשרד לסמים נרקוטיים.  1930 Harry J. Anslinger – הארי אנסלינגר היה הנציב הראשון של הרשות ללוחמה בסמים הפדרלית של משרד האוצר האמריקאי, שבסופו של דבר הפכה הסוכנות למלחמה בסמים.

באמצעות אכיפת סמים השלטון דיכא את בני המיעוטים.

הוגדר מס על סחר במריחואנה אך כיון שהאנשים לא עמדו בנטל המס הפכה המריחואנה לבלתי חוקית.

בשנת 1936, הוקרן לראשונה הסרט התעמולתי "Reefer Madness" שהופץ במטרה להפחיד צעירים ברחבי ארה"ב מלהשתמש בצמח. הסרט טען מפורשות שעישון מריחואנה גורם לאי-שפיות.   בסרט מוצגת אישה אשר בעקבות עישון מריחואנה מתחילה לצחוק בזמן שצופה בגבר אחר – שגם הוא עישן מריחואנה – חובט ומכה באדם שלישי עד מוות.

ציטוט מדבריו של הארי  אנסלינגר:

"There are 100,000 total marijuana smokers in the US, and most are Negroes, Hispanics, Filipinos and entertainers. Their Satanic music, jazz and swing result from marijuana use. This marijuana causes white women to seek sexual relations with Negroes, entertainers and any others…Reefer make darkies think they're as good as white men."

Marihuana Tax Act of 1937

ב-2 באוקטובר 1937, ללא כל דיון, בדיקה מדעית או התנגדות פוליטית, חתם הנשיא רוזוולט על חוק המיסוי החדש. החוק הפך לעבריין את כל מי שהחזיק מריחואנה  ללא מדבקת אישור תשלום מס ממשרד האוצר הפדרלי. בתיאוריה, גידול ומכירה של קנאביס היה עדיין חוקי כל עוד נרכשה מדבקת המס עבור דולר אחד.

                                       

בפועל משרד האוצר דחה כל בקשה לרכישת מדבקות מס עבור מוצרי קנאביס וכך בפך כל גידול, סחר או שימוש בקנאביס לעבירה על החוק.

הממשל הפדרלי בארה"ב העביר את הסמכות לפיקוח על סמים לא-חוקיים למשרד האוצר שבהמשך הקימה את המחלק הפדרלי לסמים. הארי ג' אנסלינגר אשר היה ידוע בתמיכתו באיסור בחוק על צריכת סמים, הפך למנהל הראשון של המחלק הפדרלי לסמים בשנת 1930. הוא הקפיד להשתמש בטקטיקות הפחדה ובראשן הטענה כי מריחואנה הינה "סם-מעבר" וכי השימוש בה מוביל לשימוש בסמים קשים אחרים ובעיקר לשימוש בהרואין.

במאה ה-19, מריחואנה הגיחה כתרופה מקובלת במערב. מחקרים ב-1940 על ידי רופא צרפתי בשם ד"ר ז'אק-ז'וסף מוראו [פסיכיאטר צרפתי] מצאו כי מריחואנה מדכאת כאבי ראש, מגבירה תיאבון, וסייעה לאנשים לישון. רוג'ר אדמס  מומחה בכימיה אורגנית היה הראשון (ולא פרופ' רפאל משולם, כפי שנהוג לחשוב) שבודד וזיהה את הקנבידיול- CBD – מקנאביס סאטיבה בשנת 1940 וקיבל על כך פטנט ב 8/12/1942 פטנט מספר 2,304,669. אדמס גם סינטז במעבדה cannabinol CBN ו- THC Tetrahydrocannabinol. הממצאים שלו פורסמו בכתב העת Journal of the American Chemical Society  (JACS). ב 1939 התמקד במחקר של צמח הקנאביס ולמטרת המחקר שלו בצמח קיבל מאוצר המדינה בארה"ב את החומר האסור באותה עת. החוקרים השתמשו בסיגריות  THC שהכילו  THC נוזלי מעורב בטבק.

בין השנים 1939-1945- מלחמת העולם השניה היה צורך בהמפ לתעשיה  מדים לחיילים, חבלים ומפרשים . החקלאים התבקשו לגדל המפ. פורסם סרטון תעמולה לגידול המפ לניצחון על הנאצים. 

1938-1944 ראש עיריית ניו יורק , לה גווארדיה, מכריז על מחקר 6 שנים ע"י 31 מדענים. מסקנות המחקר:  קנאביס אינו גורם לאלימות, פסיכוזה, עליה בלתי נשלטת בליבידו והתנהגות אנטי חברתית.

קנאביס מחוץ לחוק בפעם השלישית הסנאטור הייל בוגס הציג הצעת חוק חדשה שמטרתה הגברת העונשים בכל הנוגע לשימוש בסמים. בוגס טען שעונשים כבדים צריכים ליפול על מי שעוסק בסמים שכן הסמים היו כלי של סין הקומוניסטית. נשיא ארה"ב, טרומן, אישר וחתם את החוק החדש.

1956 אנסלינגר המשיך במלחמת החורמה נגד הקנאביס ודחף לחקיקה נוספת. חוק חדש עליו חתם הנשיא אייזנהאוור הציב את המריחואנה בראש רשימת הסמים המסוכנים לצד ההרואין. כמו-כן הוקשחו העונשים בכל הנוגע לשימוש במריחואנה ומי שנתפס כשברשותו מריחואנה או חשיש – גם אם זו הפעם הראשונה – נידון לשנתיים עד 10 שנים בכלא. 

ב-1961 הצליח אנסלינגר, בחסות ממשלת ארה"ב, לשכנע כ-180 מדינות בעולם לעדכן את חוקי הסמים במדינתם ולהקבילם לחוקים האמריקאיים וזאת במטרה להפוך את המריחואנה ללא-חוקית בכל רחבי העולם. מדינת ישראל כמו שאר המדינות החתומות מחויבת לקיומן של הוראות האמנה היחידה בדבר לסמים נרקוטיים 1961 של האו"ם עד היום אנו כפופים למצב בארה"ב.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

קנאביס מסווג תחת ההגדרה של סם מסוכן ללא תועלת רפואית

השימוש בקנאביס לצרכים רפואיים נזכר בסעיף 12 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973 הקובע כי "השימוש בסם מסוכן מותר אם הוא לצורך ריפוי והסם סופק למשתמש מאת רוקח, רופא או רופא וטרינרי בתנאים האמורים בסעיף 11(3 )או סופק על-פי רישיון". בתוספת לפקודת הסמים המסוכנים צמח הקנאביס על כל נגזרותיו ורכיביו מוגדר "סם מסוכן". סעיף 7 לפקודת הסמים המסוכנים אוסר החזקה של סם מסוכן או שימוש בו אלא במידה שהדבר הותר לפי הפקודה או ברישיון ממנכ"ל משרד הבריאות או ממי שהוא הסמיך לכך.

לפרטים נוספים כתבו לנו

דילוג לתוכן