פוסט טראומה PTSD – והטיפול בקנאביס

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

למערכת האנדוקנבינואידית תפקיד חשוב בשליטה על רגשות וכשהיא פועלת בצורה תקינה היא מסייעת בהפחתת מתח וחרדה. לקנבינואידים יש אמנם תועלת בהפחתת חרדה וכטיפול בפוסט טראומה והדבר הוכח במחקרים בעכברים וחולדות, אולם קנאביס, ובעקר עשיר ב THC עלול גם לעורר התקפי חרדה. מאמר זה מביא סקירה המציעה את האפשרות לטפל באמצעות קנבינואידים בהפרעות מתח וחרדה ובאופן מיוחד בפוסט טראומה.

הפרעת חרדה כרונית אשר משביתה את הסובל ממנה, מטילה עלויות גדולות ביותר על היחיד וכן על החברה כולה. ישנם 4 אשכולות לאבחון PTSD:

  1. חווייה מחדש של הסימפטומים- סיוטי לילה ופלשבקים פתאומיים.
  2. הימנעות- סימפטומים של התרחקות מהאירוע או מדברים שמזכירים את האירוע, לעתים כוללים התנהגויות נסיגה רגשית וחברתית.
  3. המטופלים גם מדגימים שינויים שליליים בקוגניציות.
  4. התנהגות עצבנית וקופצנית, דריכות ובהלה מוגזמת.

לא כל המטופלים מגיבים לטיפולים הקיימים (למשל בנזודיאזפינים, נוגדי דיכאון, אנטגוניסטים אדרנרגיים).

אגוניסטים לרצפטורים קנבינואידים מסוג CB1 (כמו למשל THC), מעודדים אפקט ביפאזי על חרדה. במינון נמוך יהיה אפקט דמוי חרדה ובמינון גבוה עלול להתפתח התקף חרדה ממש.

קנאביס הוא תרופה שאנשים עם פוסט טראומה זקוקים לה, בעקר לאור כשלון טיפולים אחרים.

 

המערכת האנדוקנבינואידית מעורבת בהכחדה של זיכרונות קשים ומרתיעים ומטופלים עם אבחנה של PTSD מדווחים על הקלה בסימפטומים עם השימוש בקנאביס:

[1]. קנאביס מגרה רצפטורים באונה הקדמית בקורטקס, באמיגדלה ובהיפוקמפוס ומפעיל מסלולים עצביים שמפחיתים חרדה

[2]. באנשים הסובלים מחרדה ככל הנראה קיימת הפרעה במערכת האנדוקנבינואידית ובקולטנים

[3]. גירוי הקולטנים הקנבינואידים מעודד התנהגות המתמודדת עם המתח והחרדה

[4]. במטופלים עם PTSD נמצאה שכיחות גבוהה לניסיונות התאבדות

[5] ונראה כי קיים קשר בין רגישות רצפטורים מסוג CB1 בקורטקס הפרהפרונטלי לבין התנהגות אובדנית. הסברה היא כי המערכת האנדוקנבינואידית משחקת תפקיד חשוב בטיפול בסימפטומים של PTSD וגם בהקשר של התנהגות אובדנית. מטופלים רבים הסובלים מפוסט טראומה ומקבלים קנאביס דווחו על ירידה משמעותית בתדירות ובחומרה של מחשבות אובדניות וחלקם אף מדווחים על הפסקה מוחלטת באובדנות. תרופות פסיכיאטריות רבות מסתמכות על מסלולים של נוירוטרנסמיטורים ואגוניסטים שלהם. לתרופות המודרניות אמנם פחות תופעות לואי מאשר לתרופות הוותיקות אבל עדיין אין מזור לחולים. מטופל שנחשף לאירוע קשה ונמצא במצב פוסט טראומטי חווה חלומות, מראות, פלשבקים ועליה בסטרס כתגובה לגירויים חיצוניים שונים שמחזירים אותו לאירוע המלחיץ. המטופלים מנסים להימנע מהזיכרונות. הם חווים מצב רוח רע, ירידה במצב הקוגניטיבי, החברתי והתעסוקתי וכתוצאה מכך לא פעם גם ירידה במצב הכלכלי. בגלל שיש קשת רחבה כל כך של סימפטומים לפוסט טראומה, קשה מאד לטפל במצב. קיימת השפעה על כל המערכות בגוף, המערכת האוטונומית, האנדוקרינית, קרדיווסקולרית ועוד כתוצאה מהפוסט טראומה

[6]. ככל הנראה קיימת בעיה באנדוקנבינואיד אננדמייד (המקביל ל THC מהצמח) ובקליטתו ברצפטורים מסוג CB1 במוח

[7]. מצב פוסט טראומטי קשור בתפקוד לקוי באזורים האחראיים על רגשות, חרדה וזיכרון במוח (amygdala anterior cingulate cortex(ACC), the medial prefrontal cortex, hippocampus), בירידה בנפח ההיפוקמפוס וירידה בנפח ה ACC. קיימת אצל החולה רגישות ותגובתיות יתר

[8]. ל THC השפעה משמעותית וסלקטיבית על האמיגדלה לאותות איום על בני אדם

[9]. למערכת האנדוקנבינואידית תפקיד חשוב בהכחדה של זיכרונות מאיימים על האדם. הפעלת רצפטורים מסוג CB1 עשויים לסייע לחולים שלא יחוו שוב ושוב את החוויה המלחיצה

[10]. המערכת האנדוקנבינואידית ממלאת תפקיד מאד חשוב בתפקוד הקורטקס הקדמי, שמקבל ומעבד מידע . מדובר במערכת חשובה מאד כיון שבהפעלת הרצפטורים קיימת עליה בכמות הסרוטונין (serotonin 5- hydroxytryptamine (5-HT) ), שמונע דיכאון ומשפר את מצב רוחם של החולים

[11]. כנראה שהמערכת האנדוקנבינואידית חשובה באופן כללי להתמודדות עם מצבי איום ולא רק הכחדה של זיכרונות מפחידים

[12]. קיימת שונות בהשפעה של קנבינואידים (בדגש על THC) על החרדה, במינון נמוך מפחיתים חרדה ובמינון גבוה עלולים להעצים חרדה

[13]. עם זאת הוכח כי טיפול כרוני וקבוע בקנאביס גורם לנויורוגנזיס ותורם להפחתת חרדה ודיכאון

[14]. מתן קנבינואידים באופן חיצוני- דרך צריכת קנאביס משפיע על הפרשת נוירוטרנסמיטורים סרוטונין ונור אדרנלין. בטווח הקצר הם חשובים להישרדות ובטווח הארוך משפיעים על המצב הקוגניטיבי, מצב הרוח וחילוף החומרים. עישון קנאביס נמצא כיעיל

[15] בהתמודדות עם תופעות של פוסט טראומה עם השפעה תוך דקות ועם מעט מאד תופעות לואי כמו יובש בפה, סחרחורת, חולשה, לעתים חרדה, תופעות אשר חולפות עם השימוש. הסיכון משימוש בקנאביס בסה"כ קטן. מטופלים שצורכים קנאביס מדווחים על שינה איכותית ללא סיוטים, פחות פלשבקים ביום ופחות הזעות לילה

[16]. התמכרות לאלכוהול קשורה באופן ישיר לPTSD

[17] . מטופלים רבים מוצאים את עצמם תלויים באלכוהול להרגעת הסימפטומים. קנאביס משמש כתחליף לאלכוהול ומסייע לרבים בגמילה ממנו

[18]. מטופלים מעדיפים קנאביס על פני תרופות קונבנציונליות ועל פני אלכוהול כיון שהוא מסייע להם ובהרבה פחות תופעות לוואי

[19]. קנאביס מפחית התנהגות אגרסיבית, כעס ורגיזות, שאופייניים לחולי PTSD. לחלק מהחולים יש גם הפרעות פסיכיאטריות נוספות ונמצא כי קנאביס יעיל לטיפול בחלקן ובמיוחד בסכיזופרניה

[20]. חולי סכיזופרניה המטופלים בקנאביס מדווחים על הפחתה בתופעות  ובעקר בזני קנאביס העשירים ב CBD עם אחוזים לא גבוהים של THC בני משפחה וחברים של חולי  PTSD מדווחים על שיפור במצבם. למרבה הצער המטופלים לא תמיד יודעים לבחור את הזנים המתאימים להם ויש צורך בהנחיה וליווי בהתאמת הזנים למצבם. כמו בכל טיפול תרופתי יש להדריך את המטופל לשים לב לתופעות לואי ולשילוב עם תרופות אחרות (בעקר תרופות העובדות על אנזים CYP 450 ). יש לעתים מטופלים החווים ישנוניות, חרדה ולעתים גם פרנויה, אך אצל רוב המטופלים אין רואים תופעות אלו.  מהמידע שהובא במאמר זה נמצא כי  קנאביס יעיל בטיפול בחולי פוסט טראומה.

 

[1] Mechoulam R. Endocannabinoids and psychiatric disorders: the road ahead. Rev Bras Psiquiatr. 2010;32(suppl 1):S5-S6.

[2] Rubino T, Sala M, Viganò D, et al. Cellular mechanisms underlying the anxiolytic effect of low doses of peripheral Delta9-tetrahydrocannabinol in rats. Neuropsychopharmacology. 2007;32(9):2036-2045.

[3] Mangieri RA, Piomelli D. Enhancement of endocannabinoid signaling and the pharmacotherapy of depression. Pharmacol Res. 2007;56(5):360-366.

[4] Gobbi G, Bambico FR, Mangieri R, et al. Antidepressant-like activity and modulation of brain monoaminergic transmission by blockade of anandamide hydrolysis. Proc Natl Acad Sci U S A. 2005;102(51):18620-18625.

[5] Sher L. Neurobiology of suicidal behavior in post-traumatic stress disorder. Expert Rev Neurother. 2010;10(8):1233-1235.

[6] Krystal JH, Neumeister A. Noradrenergic and serotonergic mechanisms in the neurobiology of posttraumatic stress disorder and resilience. Brain Res. 2009;1293:13-23.

[7] . Neumeister A, Normandin MD, Pietrzak RH, et al. Elevated brain cannabinoid CB1 receptor availability in post-traumatic stress disorder: a positron emission tomography study. Mol Psychiatry. 2013;18(9):1034-1040.

[8] Garfi nkel SN, Liberzon I. Neurobiology of PTSD: a review of neuroimaging findings. Psychiatr Ann. 2009;39(6):370-381.

[9] Phan KL, Angstadt M, Golden J, Onyewuenyi I, Popovska A, de Wit H. Cannabinoid modulation of amygdala reactivity to social signals of threat in humans. J Neurosci. 2008;28(10):2313-2319.

[10] Lin HC, Mao SC, Gean PW. Effects of intra-amygdala infusion of CB1 receptor agonists on the reconsolidation of fear-potentiated startle. Learn Mem. 2006;13(3):316-321

[11] Bambico FR, Katz N, Debonnel G, Gobbi G. Cannabinoids elicit antidepressant-like behavior and activate serotonergic neurons through the medial prefrontal cortex. J Neurosci. 2007;27(43):11700-11711.

[12] . Lin HC, Mao SC, Su CL, Gean PW. The role of prefrontal cortex CB1 receptors in the modulation of fear memory. Cereb Cortex. 2009;19(1):165-175.

[13] Akirav I. The role of cannabinoids in modulating emotional and nonemotional memory processes in the hippocampus. Front Behav Neurosci. 2011;5:34.

[14] Jiang W, Zhang Y, Xiao L, et al. Cannabinoids promote embryonic and adult hippocampus neurogenesis and produce anxiolytic- and antidepressant-like effects. J Clin Invest. 2005;115(11):3104-3116.

[15] Grant I, Atkinson JH, Gouaux B, Wilsey B. Medical marijuana: clearing away the smoke. Open Neurol J. 2012;6:18-25.

[16] Fraser GA. The use of a synthetic cannabinoid in the management of treatment-resistant nightmares in posttraumatic stress disorder (PTSD). CNS Neurosci Ther. 2009;15(1):84-88.

[17] Coughlin SS, Kang HK, Mahan CM. Alcohol use and selected health conditions of 1991 Gulf War veterans: survey results, 2003-2005. Prev Chronic Dis. 2011;8(3):A52.

[18] Mikuriya TH. Cannabis as a substitute for alcohol: a harm-reduction approach. Cannabis Therapeutics. 2004;4(1):79-93.

[19] Reiman, A. Cannabis as a substitute for alcohol and other drugs. Harm Reduction. 2009. 6(35):1-5

[20] Schwarcz G, Karajgi B, McCarthy R. Synthetic delta-9-tetrahydrocannabinol (dronabinol) can improve the symptoms of schizophrenia. J Clin Psychopharmacol. 2009;29(3):255-258.

לפרטים נוספים כתבו לנו

דילוג לתוכן